RAJSTOPY I SKARPETKI WSPIERAJĄCE PRAWIDŁOWY ROZWÓJ DZIECKA

Tempo rozwoju dziecka jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, do których można zaliczyć między innymi temperament maluszka. Kolejne etapy rozwoju – pełzanie i raczkowanie zwieńczone są opanowaniem umiejętności chodzenia na własnych nogach. Dzieci zaczynają chodzić na ogół pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia – chociaż zdarzają się również przypadki maluszków, które zaczęły chodzić przed skończeniem pierwszego roku życia, jak i takie, u których umiejętność ta wykształciła się dopiero w okolicy drugich urodzin. Jak zostało wspomniane wcześniej – każde dziecko jest inne i w swoim tempie osiąga kolejne etapy prowadzące do całkowitej samodzielności. Bardzo istotne jest, aby podczas zdobywania nowych umiejętności zapewnić dziecku bezpieczeństwo – pomocne w tym będą specjalne zabezpieczenia na meble i kontakty, a także akcesoria ułatwiające raczkowanie i chodzenie – antypoślizgowe rajstopki i skarpetki.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/rajstopy-dla-dziewczynek/z-absem-silikonem/rajstopy-wzorowane-do-raczkowania-109610.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/buty-chlopiece/skarpety-chlopiece-z-gumowa-podeszwa-trampki-33819.html

Pamiętaj, że kilkumiesięczny maluszek to niezwykle krucha istota bardzo podatna na urazy – warto rozważyć ewentualność kupna specjalistycznego kasku do nauki chodzenia i wygodnych bucików.

Raczkowanie

Nie wszystkie dzieci raczkują – niektóre całkowicie pomijają ten etap, przechodząc od razu z pozycji siedzącej do stojącej. Umiejętność raczkowania (czworakowania) pojawia się na ogół w okolicy 9 miesiąca życia. Jest to bardzo ważny etap w rozwoju, gdyż uczy maluszka koordynacji ruchowej, wzmacnia mięśnie i wspiera prawidłowy rozwój stawów i kości. Podczas raczkowania niemowlę porusza naprzemiennie rączkami i nóżkami – niektóre dzieci zaś „kicają”, czyli przemieszczają obie nóżki równocześnie. Gdy maluszek zacznie raczkować, należy zwrócić szczególną uwagę na jego ubiór i otoczenie.

Outfit do raczkowania

Na czas nauki raczkowania, warto wybierać luźniejsze fasony – bawełniane bodziaki, klasyczne pajacyki, wygodne pół-śpiochy, które nie krępują ruchów i zapewniają odpowiednią swobodę. Poszczególne elementy garderoby powinny być pozbawione gryzących metek, szwów, zatrzasków i guzików. Maluszek porusza się na rączkach i kolankach, co powoduje, że te części ciała są najbardziej narażone na urazy. Absolutnym hitem są specjalne rajstopy do raczkowania, z antypoślizgowymi nakładkami na kolankach – dziecko nie ślizga się wówczas na podłodze, co zmniejsza ryzyko urazów.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/rajstopy-chlopiece/z-absem-silikonem/rajstopy-frotte-wzorowane-do-raczkowania-963.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/rajstopy-dla-dziewczynek/z-absem-silikonem/rajstopy-frotte-wzorowane-do-raczkowania-1005.html

Najbardziej wygodną stylizację do nauki raczkowania stworzysz, wybierając kolorowego bodziaka – z długim lub krótkim rękawkiem (w zależności od temperatury panującej w domu) i funkcjonalne rajstopki zapobiegające ślizganiu się i ułatwiające naukę nowych umiejętności.

Świat z poziomu podłogi

Raczkujący maluszek poznaje świat z poziomu podłogi. Dbając o jego komfort i bezpieczeństwo usuń z zasięgu małych rączek wszelkie niebezpieczne rzeczy – pieniądze, guziki, igły i inne drobne przedmioty, które maluszek mógłby wsadzić do buzi. Na podłogę połóż miękki dywan lub piankową matę, która będzie dobrze izolowała ciepło i upadki. Aby zachęcić dziecko do raczkowania, zainwestuj w kilka atrakcyjnych zabawek interaktywnych – grająca piłka lub świecący samochodzik, za którym można czworakować będzie kusił do rozwijania nowych „motorycznych” sztuczek. 

Chodzenie

Epokowy moment w całym życiu dziecka poprzedzony jest opanowaniem umiejętności stania na własnych nogach. Ok. 10 miesiąca życia (choć jest to kwestia indywidualna i może nastąpić zarówno wcześniej, jak i później) maluszek przytrzymując się przedmiotów, zaczyna podnosić się do pozycji pionowej. W momencie, kiedy opanuje już tę umiejętność, wytrwale ją ćwiczy, przemieszczając się przy meblach – w ten sposób może obejść nawet całe mieszkanie. Kiedy brzdąc czuje się wystarczająco pewnie, zaczyna puszczać się przedmiotów i próbuje pokonywać odległości – na początku niewielkie, z czasem jednak coraz dłuższe.

Outfit do nauki chodzenia

Podobnie, jak przy nauce raczkowania, tak i w tym przypadku poszczególne elementy garderoby maluszka – bodziaki, pajacyki, śpioszki, pół-śpiochy – powinny być maksymalnie wygodne i praktyczne. Dobrym pomysłem jest zakup odzieży z dobrych gatunkowo tkanin – najlepiej bawełnianych, które są wytrzymałe, przewiewne i wystarczająco ciepłe. Pamiętaj, że maluszek podczas chodzenia wykonuje duży wysiłek, dlatego też zrezygnuj ze zbyt grubych stylizacji i ciężkich materiałów (np. wełny). Outfit w stylu sportowym do nauki chodzenia wyczarujesz, wybierając lekką koszulkę bawełnianą, wygodne dresy z gumką w pasie i antypoślizgowe skarpetki, w których mała nóżka nie będzie się ślizgała na twardej posadce.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/skarpetki-chlopiece/z-absem-silikonem/skarpety-bawelniane-z-silikonem-36211.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/z-absem-silikonem/skarpety-polfrotte-antyposlizgowe-z-abs-serduszka-109289.html

Bezpieczne środowisko

Gdy maluszek opanuje już umiejętność chodzenia, świat stoi przed nim otworem – wszelkie zakamarki w domu, kąty i przedmioty staną się obiektem ciekawskich rączek małego odkrywcy. Pamiętaj, aby przystosować dom do potrzeb małego dziecka – zabezpiecz kable elektryczne i kontakty specjalistycznymi zaślepkami. Usuń z drogi maluszka niebezpieczne przedmioty i rośliny. Równie istotne jest zabezpieczenie przed otwieraniem szafek, półek i szuflad. Jednak najważniejszą sprawą jest obniżenie dna w łóżeczku maluszka tak, aby brzdąc z niego nie wypadł przy ponoszeniu się. Wszystkie meble w domu powinny być stabilne i dobrze przymocowane do ścian. Ostre kanty warto zabezpieczyć silikonowymi lub gumowymi nakładkami.

Pierwsze buty do chodzenia

Ortopedzi podkreślają, że maluszek chodzący po „miękkich” powierzchniach takich jak dywan, trawa, piasek może bez większych przeszkód poruszać się na bosaka (lub w skarpetkach). Podczas chodzenia po „twardych” powierzchniach – panelach, płytkach, drewnie, konieczne jest założenie maluszkowi odpowiednich bucików, które będą stabilizowały małą stopę dziecka. Wybór pierwszych bucików jest nie lada wyzwaniem – szczególnie dla niedoświadczonych rodziców.

Kryteria wyboru butów dla dziecka

Buciki dla maluszka powinny być wygodne, praktyczne i kolorowe – dzięki temu dziecko z pewnością chętniej założy nowy dodatek:

  • Nieco wyższa cholewka zabezpieczy kostkę przed urazami.
  • Usztywniana pięta będzie doskonale stabilizowała stopę.
  • Szerszy obwód w palcach umożliwi swobodne poruszanie stopą.
  • Elastyczna i antypoślizgowa podeszwa zamortyzuje wypadki.
  • Zapięcie na rzep ułatwi zakładanie.
  • Kolorowy design podniesie walory wizualne.

Buciki dla maluszka powinny mieć wszystkie niezbędne atesty potwierdzone przez pediatrów i ortopedów.

Wspomaganie maluszka

Oczywiście procesu zdobywania nowych umiejętności nie należy przyspieszać – maluszek, sam w swoim własnym tempie będzie pokonywał nowe trudności i uczył się raczkowania, a także podnoszenia i chodzenia. Wsparcie odpowiedzialnych rodziców w tym temacie sprowadza się do kilku pomocnych trików:

  • Odsuwaj zabawki spoza zasięgu rączek maluszka – zachęcisz go w ten sposób do większej motoryki.
  • Często kładź dziecko na brzuchu – takie ćwiczenie doskonale wzmacnia mięśnie.
  • Nie noś na rękach – to zmobilizuje maluszka do większej aktywności.
  • Nie kupuj chodzika – opóźnia on proces nauki chodzenia i wykształca negatywne nawyki.

Akcesoria do nauki raczkowania i chodzenia

Przy nauce chodzenia, oprócz wygodnego stroju, antypoślizgowych skarpetek lub rajstopek pomocne są niektóre akcesoria:

  • pchacz, który maluszek może popychać przed sobą;
  • kask, wykonany z materiałów tekstylnych zabezpieczający ciemiączka na głowie przed urazami;
  • szelki, zakładane na tułów dziecka.

Ilość utworzonych postów 10

Powiązane posty

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Wróć do góry