Małe stopy Wielka sprawa

MAŁE STOPY – WIELKA SPRAWA

O stopy małego dziecka należy dbać ze szczególną troską. Wrażliwe i delikatne potrzebują dobrze dobranego obuwia i idealnie dopasowanych skarpetek, aby móc się harmonijnie rozwijać. Dokonując zakupu pierwszych butów, zwróć uwagę na rodzaj, jakość i sposób ich wykonania – kontakt na linii stopa-but-podłoże możliwy jest wyłącznie w idealnie dobranym obuwiu, które jest w stanie sprostać potrzebom małego dziecka. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór odpowiednich skarpetek – niewłaściwy fason będzie powodował dyskomfort u malucha. Sprawdź, kiedy należy zakupić pierwsze buty, czym się wówczas kierować i jak wybierać obuwie na szczególne okazje.

Mała stopa dziecka

Dziecko w pierwszych latach życia rozwija się niezwykle dynamicznie – stopy kształtują się do około 5 roku. Oczywiście w późniejszym okresie nadal rozmiar stopy powiększa się systematycznie, jednakże wszelkie wady i nieprawidłowości będą widoczne już w pierwszych latach. Do około 3 roku większość dzieci cierpi na tak zwane płaskostopie fizjologiczne, które związane jest z niewielką siłą więzadłową i mięśniową malucha. Po tym okresie płaskostopie powinno ustąpić – jeśli jednak tak się nie stanie, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu z pociechą. Stopy najmłodszych dzieci intensywnie pracują – niezwykle istotne w tym okresie są kontrolne badania rozwoju, a także wybór odpowiedniego obuwia.

Niepokojące sytuacje

Sygnałem ostrzegawczym dla opiekunów powinny być wszelkie nieprawidłowości widoczne gołym okiem u dziecka – koślawienie kolan, nieprawidłowe układanie stóp podczas chodzenia, poruszanie się na palcach lub zgłaszany dyskomfort i ból w okolicach stawów, kręgosłupa lub bioderek. Jeśli po skończeniu 3 roku życia płaskostopie fizjologiczne nie ustąpiło – również wymaga ono konsultacji specjalistycznej. Dokonuje się jej w gabinetach zajmujących się zdrowiem stóp i wadami postawy. Podolodzy przeprowadzając dokładny wywiad z rodzicami, dotyczący stylu życia pociechy oraz zauważonych nieprawidłowości, zlecają dodatkowe badania, które przeprowadza się w formie analizy komputerowej z wykorzystaniem specjalnej maty, badającej siłę nacisku stopy i rozkład jej sił. W razie stwierdzonych nieprawidłowości lekarze zalecają używanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz indywidualnie dobraną do dziecka rehabilitację, która opiera się na wykonywaniu gimnastyki korekcyjnej.

Pierwsze skarpetki dla dziecka

Podolodzy zalecają, aby nie zakładać dzieciom niechodzącym obuwia na stopy. Skóra dziecka jest wówczas niezwykle wrażliwa, a kształtująca się stopa może zostać zniekształcona przez niewłaściwie dobrane obuwie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup dobrze dopasowanych skarpetek, z naturalnej tkaniny, zapewniającej wysoki komfort mały stópkom niemowlaka.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/skarpetki-chlopiece/bawelniane-i-frotte/skarpety-bezuciskowe-3215.html

Jeśli maluszek zaczyna raczkować lub próbuje stawiać pierwsze kroki, wybierz skarpetki z antypoślizgową gumą – jest to bardzo praktyczne rozwiązane sprawdzające się szczególnie w domu, na ślizgich i twardych powierzchniach.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/skarpetki-chlopiece/z-absem-silikonem/skarpety-wzorowane-z-abs-1079.html

Najlepsze skarpetki dla malucha – kryterium wyboru

Wybór idealnych skarpetek dla dziecka będzie o wiele łatwiejszy, jeśli podczas zakupu będziesz kierować się następującymi kryteriami:

  • Skład.

Staraj się wybierać możliwe najbardziej naturalne tkaniny, takie jak np. bawełna lub bambus. Są one wytrzymałe, odpowiednio delikatne i zapewniają dobrą wentylację małym stopą. Niewielki dodatek (maksymalnie do 20%) sztucznych włókien wpłynie pozytywnie na elastyczność skarpetki. Stanowczo unikaj skarpetek z dużą zawartością syntetycznych tkanin i sztucznych barwników – są one bardzo niezdrowe dla skóry dziecka. Postaw na bawełniane skarpetki, sprawdzonych, polskich producentów, których wyroby powstały z myślą o potrzebach najmłodszych.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/bawelniane-i-frotte/skarpety-z-falbanka-11143.html

  • Wykonanie.

Skarpetki dla dziecka powinny mieć delikatne szwy, które nie będą podrażniać delikatnej skóry malucha. Równie istotny jest rodzaj ściągacza – nieuciskający będzie najlepszą opcją dla niemowlaków, dla starszej pociechy zaś wybierz szeroki ściągacz, który dobrze przylega, zapewniając jednocześnie wysoki komfort i dobre krążenie krwi.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/bawelniane-i-frotte/skarpety-wzorowane-3-pak-2712.html

  • Rozmiar.

Rozmiar poszczególnych elementów garderoby i dodatków powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb dziecka. Skarpetki muszą dobrze przylegać do skóry – nie powinny się ściągać i marszczyć. Bardzo ważne jest, aby maluszek mógł swobodnie poruszać paluszkami od stóp – dzięki, temu jego rozwój będzie przebiegał harmonijnie.

  • Design.

Ostatnim i nie mniej ważnym kryterium wyboru odpowiednich skarpetek jest ich wygląd. Dla rodziców, którym zależy, aby otaczać swoją pociechę ładnymi przedmiotami – w tym również ubraniami i dodatkami design ma duże znaczenie. Wybieraj kolorowe skarpetki z ciekawymi nadrukami, które przykują uwagę maluszka – w ten sposób uczysz go poczucia estetyki i świadomości własnego wyglądu.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/bawelniane-i-frotte/skarpety-wzorowane-3-pak-2708.html

Pierwsze buciki do chodzenia

Zakup pierwszych bucików dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Dobrze dopasowany model obuwia wesprze harmonijny rozwój małej stopy i zapobiegnie powstawaniu wad postawy. Sprawdź, czym kierować się wybierając buciki dla najmłodszych:

  • Podeszwa.

Podeszwa w bucikach dziecięcych powinna być maksymalnie elastyczna. Możesz to sprawdzić, zginając bucika – im bardziej giętki, tym lepiej. Drugim równie istotnym elementem jest to, z czego podeszwa jest wykonana – dobrze, aby był to surowiec antypoślizgowy np. guma.

  • Materiał.

Wybieraj buty z przyjaznych dla skóry tkanin – np. ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Nigdy nie kupuj obuwia z gumy lub plastiku – mogą one odparzać skórę wrażliwych stóp, powodując podrażnienia. Wyściółka bucika również powinna być naturalna – dzięki temu możliwa będzie efektywna wentylacja stóp.

  • Sposób zapięcia.

Buty wiązane będą niepraktyczne i kłopotliwe w użytkowaniu – mogą się rozwiązywać i plątać pomiędzy nogami (co może być przyczyną wypadku dziecka), a ich wkładanie rozbrykanemu maluszkowi może być zadaniem niewykonalnym. Dużo bardziej praktyczną alternatywą są buciki zapinane na rzepy – brzdąc może uczuć się wówczas samodzielności.

  • Szerokość i wysokość.

Dla najmłodszej pociechy najlepsze będą buty z nieco wyższą cholewką, która dobrze przytrzyma piętę maluszka. Oczywiście obuwie nie może być zbyt wysokie, gdyż może być to przyczyną odczuwanego przez dziecko dyskomfortu. Zwróć również uwagę na szerokość buta w palcach – maluszek musi swobodnie poruszać paluszkami.

  • Rozmiar.

Kupując pierwsze buty dla dziecka, zabierz ze sobą pociechę – obowiązkowym punktem jest przymierzenie wybranego obuwia maluszkowi. W ten sposób łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni rozmiar. Dobre dopasowanie fasonu to absolutna podstawa. But nie może być ani zbyt obcisły, ani nadmiernie szeroki. Pamiętaj, że dzieci różnią się pomiędzy sobą nie tylko długością stopy, ale również wysokością podbicia.

  • Wzornictwo.

Stawiaj na kolorowe buciki, o sportowym fasonie, które będą pasowały zarówno do stylizacji codziennych – do przedszkola, na spacer, jak i na bardziej oficjalne wyjścia. W przypadku dzieci liczy się przede wszystkim komfort i wygoda, a tą może zapewnić casualowe obuwie typu adidasy, trampki lub tenisówki.

Buty do przedszkola

W wyprawce na nowy rok oprócz kredek, farb i plasteliny, nie może zabraknąć również wygodnego i praktycznego obuwia, do chodzenia po przedszkolu. Pamiętaj, że dziecko spędza w bucikach dużą część czasu w ciągu dnia, więc jego komfort jest najważniejszy. Postaw na klasyczne trampki, zapinane na rzepy, które przedszkolak będzie mógł sam zakładać i ściągać. Stylizację uzupełnij casualowymi spodniami dresowymi, kolorowym T-shirtem z krótkim rękawkiem i ciekawymi dodatkami.

Na szczególne okazje

Wyjątkowe okazje, takie jak chrzest, komunia lub impreza w gronie rodzinnym, to doskonały pretekst do założenia odświętnego outfitu. Dla najmłodszej pociechy idealną opcją będą klasyczne bodziaki w pastelowym kolorze w duecie z wygodnymi bucikami tak zwanymi „niechodkami” z tkaniny, dla starszej pociechy zaś dopełnieniem stylizacji oficjalnej będą wygodne mokasyny – w przypadku chłopców, lub klasyczne balerinki idealne dla małej damy.

Ilość utworzonych postów 10

Powiązane posty

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Wróć do góry