JAKIE BUTY WYBRAĆ DO SZKOŁY DLA DZIECKA?

Dziecko spędza w szkole kilka godzin, pięć dni w tygodniu. Komfort pociechy jest więc niezwykle ważnym aspektem, który ułatwia koncentrację, efektywniejszą naukę i poprawia samopoczucie. Dziecko, któremu jest wygodnie, staje się pewniejsze siebie, swobodne i otwarte. Bardzo dużą uwagę należy więc przyłożyć do stylizacji pociechy oraz do obuwia, które nosi przez 1/3 dnia, spędzanego w szkole. Warto wybrać praktyczne buty, które mają miękką podeszwę, cholewkę z oddychającego materiału, a przy tym są proste w zakładaniu. Dla dorastającej młodzieży nie bez znaczenia jest również aspekt wizualny. Ilość czynników, na które należy zwrócić uwagę, wybierając obuwie do szkoły jest więc bardzo duża – warto zapoznać się z nimi wszystkimi.

Fason buta

Obuwie powinno być przede wszystkim dopasowane do kształtu i długości stopy dziecka. Odpowiednio elastyczny i miękki but, będzie maksymalnie wygodny i komfortowy. Warto zwrócić uwagę, czy palce u stóp nie są nadmiernie uciskane, bądź czy pięta nie obciera się o zbyt usztywnioną zapiętkę. Z drugiej jednak strony zbyt dużo luzu w bucie, może powodować dyskomfort związany z obcieraniem się skóry stopy, co może prowadzić do bolesnych podrażnień. Obuwia do szkoły nie można kupować „na oko” – warto przed finalną decyzją przymierzyć but dziecku.

Sposób zakładania

To drugi niezwykle istotny czynnik – szczególnie jeśli mowa, o pierwszych butach do szkoły, które pociecha będzie nosiła w klasach 1-3. Wymagana jest wówczas pełna samodzielność, która przejawia się między innymi w tym, że dziecko samo zakłada i zdejmuje obuwie. Mile widziane są więc trampki lub adidasy, które są wciągane, lub zapinane na rzep. Te praktyczne rozwiązania znacznie ułatwią samodzielne funkcjonowanie dziecka w nowym otoczeniu, redukując niepotrzebny stres. Dla starszych dzieci można wybrać trampki wiązane, które jednak ze względów bezpieczeństwa nie są najlepszą dostępną opcją.

Bezpieczeństwo

W tym przypadku chodzi o dwie kwestie – buty powinny posiadać wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, a ich fason, sposób zakładania i rozmiar, musi podnosić bezpieczeństwo ich użytkowania. Z tego względu mało rozsądnym wyborem jest obuwie wiązane – sznurówki na ogół często się rozwiązują, co może skutkować wypadkiem np. podczas przerwy lekcyjnej.

Zdrowa stopa

Jest to certyfikat, który otrzymują dobre jakościowo buty, spełniające wszelkie wymogi stawiane przez ortopedów. Porządne obuwie do szkoły to takie, które ma nie tylko certyfikaty, ale również niezbędne atesty, zatwierdzone między innymi przez pediatrów. Dają one gwarancję, że mała stopa dziecka będzie rozwijała się harmonijnie i prawidłowo. Buty bez atestów i certyfikatów, mogą powodować nie tylko dyskomfort, ale również przyczyniają się do zniekształcania stóp dziecka i wad postawy.

Materiał

Buty do szkoły powinny być odporne na uszkodzenia – młody człowiek z pewnością rzetelnie przetestuje wytrzymałość obuwia w trakcie przerw lekcyjnych lub zajęć sportowych. Tekstylna wyściółka oraz wkładka i cholewka z oddychającego materiału, dobrze wentylującego powietrze – to absolutna podstawa. Podeszwa powinna być elastyczna i antypoślizgowa, co zapobiegnie wypadkom podczas biegania lub chodzenia. Dobrym pomysłem jest wybór obuwia z naturalnych surowców, które zapewniają wygodę i niwelują problem z nadmiernym poceniem się stóp dziecka.

Szczególne sytuacje

W sytuacji, gdy stopa dziecka nadmiernie się poci, co może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi lub dziedzicznymi, warto zainwestować w stylowe sandałki, które będą odpowiednio przewiewne i zniwelują nieprzyjemny problem. Dziecko, które boryka się z nadmierną potliwością, ma problemy z koncentracją, które wynikają z rozpraszania jego uwagi odczuwanym dyskomfortem – w takich przypadkach lepiej jest zrezygnować z klasycznych trampek, na rzecz bardziej odkrytego obuwia. W przypadku zaś, gdy dziecko ma kłopoty ortopedyczne, należy wybrać specjalistyczne obuwie korekcyjne, które zapobiegnie i zniweluje wady postawy spowodowane np. płaskostopiem.

Rozmiar

Buty do szkoły, jak zostało wspomniane wcześniej, muszą mieć odpowiedni fason, zapewniający swobodne ruchy i nieskrępowane użytkowanie. Bardzo duży wpływ na ten czynnik ma rozmiar obuwia. Zbyt małe trampki lub adidasy będą uciskać stopę, a za luźne mogą się zsuwać. Warto przed zakupem mierzyć buty oraz wziąć pod uwagę, że stopa dziecka dynamicznie rośnie, a dodatkowo pociecha praktycznie zawsze będzie nosiła skarpetkę – w okresie wiosenno-letnim z cieńszego materiału, a w sezonie jesienno-zimowym z grubszego, zapewniającego odpowiedni komfort termiczny.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/skarpetki-chlopiece/skarpety-casual-chlopak/skarpety-wzorowane-94943.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/bawelniane-i-frotte/skarpety-frotte-wzorowane-3960.html

Na W-F

Podczas zajęć gimnastycznych stopa dziecka intensywnie się poci, a noga narażona jest na różnego rodzaju urazy. Wybór dobrze dopasowanego obuwia jest więc w tym przypadku niezwykle ważny – przede wszystkim buty muszą być przystosowane do rodzaju nawierzchni sali gimnastycznej. Często obowiązującym kryterium wyboru jest kolor podeszwy – na ogół wymogiem jest biała lub beżowa podeszwa, która dodatkowo jest antypoślizgowa i elastyczna. Stopa w butach sportowych powinna być stabilizowana, za pomocą delikatnego usztywnienia. Dobrym wyborem będą buty na rzep lub wsuwane, które łatwo zdjąć i założyć. Must-have są popularne halówki – obuwie lekkie, tanie i bardzo praktyczne.

Aspekt wizualny

Choć dla rodziców wygląd jest na ogół najmniej ważnym kryterium wyboru, dla dorastającej pociechy będzie on niezwykle ważny. Dziecko powinno aktywnie uczestniczyć w procesie wyboru odpowiednich butów. Kierowanie się gustem i upodobaniami latorośli sprawi, że godziny spędzane w szkole staną się prawdziwą przyjemnością.

Dla chłopca

Dla młodego dżentelmena odpowiednie będą stylowe adidasy lub wygodne trampki. Oba rodzaje obuwia charakteryzuje duża uniwersalność i funkcjonalność. Warto postawić na kolorowe materiały i ciekawe elementy dekoracyjne np. elementy odblaskowe lub pomysłowe naszywki.

Dla dziewczynki

Dla młodej fashionistki sprawdzą się stylowe trzewiki lub materiałowe baleriny. Te drugie będą bardzo wygodne – balerinki są lekkie, przewiewne i pasują do większości stylizacji – zarówno tych bazujących na casualowych spodniach, jak i dziewczęcych spódniczkach.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/baleriny-dziewczece/baleriny-blyskotki-srebrne-109765.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/baleriny-dziewczece/baleriny-z-pomponem-czarne-109354.html

Jakich butów do szkoły nie wybierać?

Decydując się na konkretny model obuwia, warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekt praktyczny, ale również wymagania stawiane przez szkolny dress code – zbyt pstrokate buty mogą bowiem budzić negatywne odczucia wśród grona nauczycielskiego:

  • Buty sznurowane.

W początkowych klasach młodsze dziecko będzie miało problemy z samodzielnym wiązaniem obuwia, a w starszych klasach zaś sznurowane trampki mogą się często odwiązywać i powodować problemy z bezpieczeństwem na szkolnym korytarzu.

  • Buty z ciemną podeszwą.

Złe gatunkowo obuwie, z ciemną podeszwą może rysować lub barwić nawierzchnię – mowa tu nie tylko o butach na W-F, ale również tych do chodzenia na co dzień po szkole.

  • Buty na obcasie lub koturnie.

Nie należy ulegać namową córki, która upodobała sobie buty na wyższej podeszwie lub obcasie – są one skrajnie niewygodne, niepraktyczne i mogą być przyczyną wypadków.

  • Buty z tanich surowców.

Obuwie ze sztucznych tkanin i materiałów, będzie powodowało nadmierne pocenie się stopy, a co za tym idzie dyskomfort.

  • Buty za duże lub za małe.

Niewygoda i dyskomfort, które spowoduje źle dobrane obuwie, przyczyni się do wystąpienia trudności w koncentracji, nauce i zapamiętywaniu. Warto zdać sobie sprawę z tego, jak duży wpływ ma obuwie na samopoczucie i nastrój młodego człowieka.

Ilość utworzonych postów 26

Powiązane posty

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Wróć do góry